Prosociální chování a jeho vazby na altruismus, afiliaci a empatii
Empatie
Původ konceptu empatie je spojen s filozoficko etickými úvahami o charakteru lidského chování, v minulosti byla empatie spojována s přejícností, společným porozuměním, emocionální spoluúčastí. Dříve se empatie spojovala se sympatií. V současné psychologické literatuře se však pojmy empatie a sympatie pojímají rozdílně, vzhledem k rozdílnému obsahu emočních prožitků, které je doprovází. Za autora konceptu empatie je dnes označován T. Lipps, který se začátkem 20. století věnoval problematice vcítění, v němčině používal termín Einfűhlung, jenž byl později přeložen pomocí termínu empatie. Emptie dnes patří mezi významné koncepty psychologie, zatím však chybí její jednotné vymezení, V odborné literatuře dominují tři konceptualizace pojmu empatie.
3 modely empatie
Škála Empatie
Jednou z prvních metod měření empatie byla Truaxova devítistupňová škála. V současné době se používá pro výzkumné účely, stejně jako i výcviky empatické komunikace, Carkhuffem upravená pětistupňová škála, která diferencuje empatickou komunikaci do pěti stupňů:
Empatie je v sociálně psychologické literatuře prezentována spolu s altruismem a afiliací jako jeden z principů prosociálního chování.Výzkumy vedené v této oblasti potvrzují předpoklad, že lidé s vyšší empatií vykazují zároveň vyšší stupeň altruismu.
Zpět